Tartalom

Bejelentkezs

Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

Men

 

Ltogatottsg

Induls: 2006-07-01
 

Dtum

2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Irnyzatok

Art Informel

 

A francia informel sz "forma nlkli"-t jelent. Az Art Informel mvszei j alkotsi mdot kerestek. Elvetettk a geometriai s figuratv alakzatokat, s j mvszi nyelvet hoztak ltre. Improvizci tjn formkat s mdszereket talltak fel. Jellemz munkikra a szabad ecsetkezels s a vastag festkrteg. Az Art Informel nagyon szles kategria, figuratv s nonfiguratv festket egyarnt magba foglal.

 

/Hartung, Hans: T 1956/7/

 

Bauhaus

 

A Bauhaust 1919-ben Weimarban alaptotta meg Walter Gropius ptszmrnk. Eurpa akkori szocialista ramlataira reflektlva az volt a filozfija, hogy a mvszetet s a designt bevezesse a mindennapi let birodalmba. Gropius gy vlte, hogy a kpzmvszeknek s az ptszeknek kzmvesekknt kell tevkenykednik, mveiknek pedig praktikusaknak s olcsknak kell lennik. A Bauhaus nvendkek - festk, ptszek, keramikusok, szvk, szobrszok s formatervezk - kzs mhelymunkban vettek rszt, mint annak idejn a renesznsz kzmvesek. A Bauhaus stlust az egyszersg, a geometrikussg s a kifinomultsg jellemzi. 1933-ban a nci kormnyzat bezratta az iskolt. Br az iskola gyakorlatilag megsznt, tanrai, miutn elhagytk Nmetorszgot s sztszrdtak a vilgban, folytattk az iskola ltal kpviselt eszmk npszerstst.

 

/Klee, Paul: Edzs/

 

Barbizoni iskola

 

1835 krl francia festkbl ll csoport utazott egy Prizstl 40 mrfldnyire dlnyugatra fekv kis faluba. A falu neve Barbizon, a fontainebleau-i erd szln ll. A festk a vrosi let gondjaitl tvol festllvnyaikat a szabadban helyeztk el s termszet utn festettk kpeiket. A barbizoni iskola mvszei kzl soknak a neve teljesen feledsbe merlt, tbb felfedezsket az impresszionistknak tulajdontjk, akik felhasznltk az jt technikikat.

 

/Jean-Baptiste Camille Corot: Villa d'Avray/

 

Barokk

 

A barokk stlus Rmban, az 1600-as vek elejn lte virgkort, s klnbz mrtkben egszen a XVIII. szzadig fennmaradt Eurpa-szerte. Az elnevezs az olasz "barocco" szbl ered, jelentse bizarr, klnleges. A barokk mvszetet ltalban tlrad, buja jelleg s rzelmi hatsok jellemzik. Az archetipikus barokk szentkp a szenteket vagy a Madonnt brzolja hullmz draprik kavargsban, kerubokkal krlvett fodros felhk keretben.

 

/Caravaggio, Michelangelo Merisi da: Szent Pl megtrse;

 Bernini, Giovanni Lorenzo: Szent Terz extzisa/

 

Expresszionizmus

 

Mvszeti irnyzat, mely elssorban 1905 s 1930 kztt virgzott Nmetorszgban. Az expresszionista mvszek olyan kpi formkat kvntak kifejleszteni, amelyek a klvilg brzolsa helyett inkbb legbensbb rzseiket fejezik ki. Az expresszionista festmny elmlylt, szenvedlyes s a vgskig szemlyes, a festvsznat az rzelmek kifejezsi helyeknt fogja fel.

/Nolde, Emil: Piros pipacsok/

 

Fauvizmus

 

1905-ben Prizsban egy olyan killtst rendeztek, amely egyetlen terembl llt, tele tiszta, kontrasztos szneket raszt festmnyekkel. Ltszott, hogy nagy lelkesedssel s szenvedllyel festettk ket. Egy kritikus "les fauves"-nak (franciul: "vadak") nevezte el a festmnyek alkotit, s a nv rjuk ragadt. A "vadsg" fleg az erteljes sznekben, a dinamikus ecsetkezelsben s a kpek mly kifejezkszsgben mutatkozott meg.

 

/Matisse, Henri: Az ebdlasztal/

 

Futurizmus

 

Avantgrd mozgalom, Milnban alaptottk 1909-ben. Tagjai meg akartk szabadtani Olaszorszgot mltjnak slytl, s a mt dicstettk. A futuristkat elbvlte a modern technika, a kzlekeds s a tvkzls. A festszetben s a szobrszatban a szgletes formk s az erteljes vonalak a dinamizmus rzett sugalltk. A futurista mvszet egyik legfbb jellemzje az volt, hogy megprblta megragadni a mozgst s a sebessget: ezt rendszerint gy rtk el, hogy ugyanazt a trgyat vagy szemlyt klnbz pozcikban rajzoltk meg ugyanabban az idben, gy keltve a mozgs rzett.

 

/Boccioni, Umberto: Fej+Fny+Tj/

 

Gtika

 

Eurpa nagy katedrlisainak a stlusa, amely a kzpkorban (kb. 1150-tl 1500-ig) a legjelentsebb irnyzatnak volt tekinthet. A gtikus festmnyek s szobrok alakjai elnyjtottak, dszesek. A festszetben ltalban nem trekedtek a hromdimenzis brzolsmdra. Az alkalmazott perspektva tbbnyire esetleges s kevss meggyz.

 

/Martini, Simone: Az angyali dvzlet/

 

Impresszionizmus

 

Festszeti irnyzat, amely Franciaorszgbl, az 1860-as vekbl indult el. Az impresszionista festk a termszetes fny ragyogsban megmutatkoz termszet magval ragad megjelenst nnepeltk - akr hajnali, akr nappali vagy alkonyati fnyrl volt sz. Elbvlte ket a fny s sznek kztti kapcsolat, s tiszta festkkel, szabad ecsetvonsokkal dolgoztak. Tmavlasztsuk is radiklisan eltrt a korbbiaktl; kerltk a hagyomnyos trtnelmi, vallsi s romantikus tmkat, inkbb a tjkpeket s a mindennapi let jeleneteit rszestettk elnyben.

 

/Manet, Eduard: Olympia;

Pissaro, Camille: A Pont Royal s a Louvre krnykn

Monet, Claude: A roueni katedrlis nyugati homlokzata teljes napfnyben

Renoir, Pierre Auguste: Vztcsa kacskkal

 

Kinetikus mvszet (kinetic art)

 

Ezt a meghatrozst a valsgos vagy ltszlagos mozgst megtestest mvszet megnevezsre szoktk hasznlni. A "kinetic art" tlete az 1920-as vekben merlt fel elszr, de az 1950-es s 60-as vekben rte el npszersge cscspontjt. A kinetikus mvszet lehet teljesen egyszer vagy sszetett. A terminus azokra a malkotsokra is alkalmazhat, amelyek fnyeffektusokkal teremtik meg a szemll szmra a mozgs illzijt. A kinetikosz grg sz, jelentse mozgssal kapcsolatos.

 

/Moholy Nagy Lszl: CHX/

 

 

Konstruktivizmus

 

Absztrakt mvszeti mozgalom, amely 1913-ban jtt ltre Oroszorszgban. A konstruktivizmus eltrlte a mvszet hagyomnyos fogalmait; azt hirdette, hogy a mvszetnek a modern technolgia formit s folyamatait kell utnoznia. Ez klnsen igaz volt a szobrszatra. A festszetben ugyanezeket az elveket alkalmaztk, csak ktdimenzis formban; absztrakt formkat alkalmaztak a gpi technolgira emlkeztet szerkezetek megteremtsre, melyeket csaknem szoborszeren fggesztettek fel a trben.

 

/Liszinszkj, El: P.V.N. Proun

Barcsay Jen: Hzak

Kassk Lajos: Egyensly

Moholy-Nagy Lszl: Kompozci A II./

 

Kubizmus

 

A kpalkotsnak ezt a forradalmian j mdszert Picasso s Braque fejlesztette ki a XX. szzad els vtizedben. A kubista mvszet, habr absztraktnak s geometrikusnak tnhet, valjban igazi trgyakat brzol. Ezeket "rlaptottk" a vszonra gy, hogy a formk klnbz oldalai egyszerre mutatkozzanak, klnbz szgekbl. Ahelyett, hogy egy trgynak trben val illzijt keltettk volna, mint ahogy az a festk trekvsei kztt szerepelt a renesznsz ta, a kubista mvszet a vszon ktdimenzis felttelei kztt hatrozza meg a trgyakat.

 

/Picasso, Pablo: Madame Z. arckpe – Ftyoltnc/

 

Manierizmus

 

A manierizmust, a renesznsz stlus tovbbfejlesztett vltozatt ltalban a XV. szzadi s XVI. szzad eleji harmnia, rend s tkletessg elleni reakciknt ismerik. Ez a stlus Olaszorszgban uralkodott 1520 s 1600 kztt. Vilgos, csaknem rikt sznek, alaposan kidolgozott kompozcik, eltlzott formk s drmai mozgsok jellemzik. A kifejezs az "zlsessg, elegancia" jelents maniera szbl ered, s mltsgot, egyenslyt s harmnit fejez ki.

 

/Modigliani, Amadeo: Fekv akt/

 

Nabik

 

Az 1880-as vekben tevkenyked francia festk kis csoportjt Gauguinnek a tiszta sznekkel val festsi mdszere inspirlta. Kpeiket egy-egy sznbl vagy mintbl kikpzett nagy fellet jellemzi. A fests mellett a csoport nyomatok, plaktok, knyvillusztrcik, textilmintk s sznhzi dszletek tervezsvel is foglalkozott. A nabi hber sz, prftt jelent.

 

/Vallotton, Flix: Tjkp fkkal/

 

Naiv festszet

 

Mveli amatr, akadmiai kpzettsggel nem rendelkez festk, akik a hagyomnyoktl fggetlenl alaktjk ki sajt, valsgbl s kpzeletbl egyarnt tpllkoz fantziavilgukat.

 

/Rousseau, Henri: Alv cignylny/

 

Neue Sachlichkeit

 

Nmet sz, j trgyiassgot jelent. Realista irnyzat az 1920-as vek Nmetorszgban, amely az expresszionistk rzelmi tlts festszetvel ellenttben a lthat vilgra koncentrl. Tiszta, trgyilagosan figuratv brzolsmd jellemzi.

 

/Dix, Otto: Sylvia von Harden jsgr portrja/

 

Op-art

 

Absztrakt mvszeti irnyzat, amely az 1960-as vekben szletett. Az op-art (az "optical art" rvidtse) "az emberi szem becsaphatsgt hasznlja ki". A fest jtszik a befogadval: olyan kpeket alakt ki, amelyek vibrlnak s pulzlnak. A felhasznlt sznek s mrtani formk a mozgs optikai illzijt keltik.

 

/Vasarely, Victor: Triond/

 

Pittura metafisica (Metafizikus festszet)

 

A metafizikus festszet Olaszorszgban, 1917-ben alkotta meg De Chirico s Carr. Az irnyzatot a torztott perspektva, a termszetellenes megvilgts s a furcsa kpzeletvilg jellemzi; az emberi test helyett gyakran hasznlnak prbababt s szobrokat. A metafizikus festk szokatlan krnyezetbe helyezve a trgyakat, lomszer, mgikus atmoszfrt teremtenek. Ebbl a szempontbl a mozgalom sokban hasonlt a szrrealizmusra, abban viszont klnbzik tle, hogy szigor kompozcis szerkezeteket alkalmaz, s felhasznlja az ptszet rtkeit.

 

/Chirico, Giorgo de: Metafizikai tj, fehr toronnyal/

 

Plein air-festszet

 

A barbizoni iskola, majd az impresszionistk kedvelt mdszere, mely a mterem helyett a termszet szabad lt vlasztja a festi tnykeds sznterl.

 

Corot, Jean-Baptiste Camille: A mantes-i hd

 

Pointillizmus

 

A francia point szbl ered, jelentse: pont. Az impresszionizmus ksei vlfaja. Apr ecsetvonsokkal, pettyekknt s keveretlenl hordjk fel a szneket, miltal a sznek optikai szintzise nem a fest palettjn jn ltre, hanem csak a nz szemben.

 

/Seurat, Georges: Frdzs Asnires-ben

Cross, H. E.: Ciprusok Cagnes-ban/

 

Pop-art

 

Mvszeti mozgalom az Egyeslt llamokban s Angliban. Az 1950-es vekben jelentkezett elszr, s a fogyaszti trsadalom s a popkultra kpzetkrbl mertett inspircit. A kpregnyek, a hirdetsek s a tucattermkek mind-mind nagy szerepet jtszottak ebben a mozgalomban, melyet egyik tagja, Hamilton gy jellemzett: "npszer, tnkeny, felhasznlhat, olcs, tmeggyrtmny, fiatal, frappns, szexis, ravasz, elragad - s j zlet".

 

/Rauschenberg, Robert: Vztrol

 

Preraffaelitk

 

Fiatal angol festk szvetsge, amely 1848-ban alakult meg. A preraffaelita festk dbbenettel figyeltk a hanyatl brit festszetet, s a nagy renesznsz mester, Raffaello eltti, korai olasz festszet egyszersgt akartk elrni, olyan mvszeket vlasztva pldakpl, mint Botticelli s Lippi. A preraffaelita kpek gyakran brzoltak irodalmi, trtnelmi vagy vallsos jeleneteket, s sokszor erklcsi tantst fztek a trsadalmi rend s kapcsolatok krdseihez. Gazdag textrj, aprlkos rszletessggel brzolt kpek kszltek, amelyek klns figyelmet szenteltek a virgok s a textlik nyjtotta dsztsi lehetsgeknek.

 

/Rossetti, Dante Gabriel: lmodozs/

 

Renesznsz

 

Az emberek az egsz kzpkor sorn az Istentl s a mindentt jelenlv egyhztl val flelemben ltek. A mvszet ltalban a mennyorszgot s a szenteket brzolta, nem igazn trdtt azzal, ami a fldn trtnt. A XIV. szzadtl kezdve azonban az ember kezdett rjnni sajt fontossgra s a vilgra gyakorolt hatsra. Ez az jjszlets (vagyis “renaissance”) a mvszetben is tkrzdtt: a figurk letszerbbekk vltak, a trkezels valsgosabb vlt, a keresztnysg trtnett pedig emberi nzpontbl kezdtk mltatni. A renesznsz Giotto s Masaccio stilizlt mveivel kezddtt el s Leonardo da Vinci, Raffaello s Michelangelo monumentlis mveiben rte el tetpontjt. Mg az olasz renesznsz mvszei a perspektvra s a trillzira fektettk a hangslyt,a flamand s a nmet festket jobban rdekelte a krlttk lv vilg aprlkos feldolgozsa.

 

/Drer, Albrecht: Lovag, Hall s rdg

Eyck, Jan van: Az arnolfini hzaspr

Leonardo da Vinci: A hermelines hlgy

 

Leonardo da Vinci: Mona Lisa

Angelico, Fra: Angyali dvzlet

Bellini, Giovanni: ltzkd n

Holbein, Hans: Kvetek

Tiziano, Vecellio: Bacchus s Ariadne

Lippi, Filippino: Ids frfi portrja

Michelangelo, Buonarroti: A Szent csald

Botticelli, Sandro: Vnusz szletse

Raffaello, Santi: Az Athni iskola/

 

Rokok

 

Knnyed, jtkos s dekoratv stlus, amely Franciaorszgban fejldtt ki 1700 krl, s a XVIII. szzadban Eurpa-szerte elterjedt. A kifejezs a francia rocaille szbl ered, amely a szkkutak dsztsre hasznlt dszes kagylk s kvecskk neve volt. A rokok fleg a belsptszet stlusa; finomsg, elegancia, jtkossg s a pasztellsznek hasznlata jellemzi. Tmi kztt gyakran szerepelnek az arisztokrcia knnyed mulatsgai s a kiss mersz szerelmi jelenetek.

 

Tiepolo, Giovanni Battista: Mzes megtallsa

 

Romantika

 

Mvszeti mozgalom, amely szak-Eurpban s az Egyeslt llamokban virgzott a XVIII. szzad vgn s a XIX. szzad elejn. Megnyilvnulsai annyira klnbzek, hogy jformn lehetetlen meghatrozni. A romantikus festk elfordultak az intellektulis fegyelemtl, s a kpzeletre, illetve az nkifejezsre helyeztk a hangslyt. Festmnyeiken gyakran brzoltak emelkedett rzelmeket: flelmet, vigasztalansgot, gyzelmet s igaz szerelmet.

 

Delacroix, Eugne: A taillebourgi csata

Friedrich, Caspar David: A Krtasziklk Rgenen

 

Szimbolizmus

 

Irodalmi s festszeti mozgalom, amely Franciaorszgban virgzott a XIX. szzad vgn. A szimbolista festk elutastottk a realizmust; gy vltk, a festmnyeknek gondolatokat s lelkillapotokat kell kzvettenik, nem pedig csak egyszeren lemsolniuk a lthat vilgot. Stlusuk az kszerszer gazdagsgtl a fak szernysgig vltakozott, de mindannyian a mssg rzetnek a megjelentst tztk ki clul. Npszerek voltak a vallsi s mitolgiai tmk; az erotika, a hall s a bn brzolsa is gyakran elfordult.

 

Moreau, Gustave: Galatea

 

Szuprematizmus

 

A XX. szzad elejn Kazimir Malevics orosz fest ltal kifejlesztett stlusirnyzat. Tiszta mrtani - absztrakt - formkra szortkozik, ezekkel kvn elrni minden hatst.

 

Malevics, Kazimir: Szuprematizmus

 

Szrrealizmus

 

A szrrealizmus Franciaorszgban, az 1920-as vekben szletett. F teoretikusnak, Bretonnak a szavaival, az volt a clja, hogy “feloldja az lom s a valsg kztt korbban felttelezett ellentmondst”. A megszokott kerkvgsbl kizkkent, illogikus jeleneteket festettek fotografikus pontossggal, furcsa teremtmnyeket alkottak mindennapi trgyak gyjtemnyeibl, valamint j festszeti technikkat talltak ki, amelyek hagytk, hogy a tudattalan kibontakozzon. A figuratv szrrealista kpek egy elidegenedett vilgot brzolnak, amelynek kpzetei az lomszer nyugalomtl a lidrcnyomsig vltakoznak.

 

Dali, Salvador: Az emlkezet llandsga

Chagall, Marc: Felesgemnek

mos Imre: Ltoms

Anna Margit: Bbu I

Gulcsy Lajos: Az piumszv lma

 

 

jdonsg

 

Kpeim

 
Tartalom

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG