Impresszionizmus a kpzmvszetben
Az impresszionizmus trtnete egy nem impresszionista fest mkdsvel kezddik. duard Manet volt az, aki munkssgval, jszer ltsmdjval utat mutatott fiatalabb festknek. Felfedezte, hogy a vizulis jeleknek megvan az nmagban megll rendje. 1863-ban kt, botrnyt kivlt kpet is festett, a Reggeli a szabadban s az Olympia cmt. Mindkett kivltotta a kispolgri prdria dht, szemrmetlensggel vdoltk, pedig mindkt kp egy-egy ismert festmny hatst mutatja. Inkbb az volt az ellenrzs oka, hogy az elfogadott akadmistkkal ellenttben Manet a sznekre pt, a trhatst a kromatikus elemekkel hangslyozza. Mindkt m nagy feltnst keltett az akkor indul impresszionista festk kztt, br a mvsz akkor mg nem vllalt kzssget velk. Sohasem dolgozott az impresszionizmus munkamdszervel, s szvesen hasznlt fekett. Utols veiben szlettek azok a festmnyek, amelyek az impresszionizmus hatst mutatjk.
Manet munkssgn tl megvolt mg egy elfelttele az j stlus kialakulsnak: egy tehetsges mvszekbl ll festcsoport megszletse. Tagjai pntekenknt a prizsi Guerbois-kvhzban jttek ssze, itt volt tbbek kztt Manet, Monet, Pissarro, Degas, s a hres fnykpsz, Nadar. Ezek a mvszek szinte mind elktelezett hvei voltak a plein air trekvseknek. A szabadban fests nem az gondolatuk volt, de az impresszionistk vittk vgig a legnagyobb mvszi eltkltsggel. A 60-as vektl nem csak tjkpeket festettek, hanem figurlis plein air kompozcikat is, szabadtri jelenetekben brzoltk a kortrsak lett. Br a plein air a termszethez, a tjhoz kapcsoldott, a festk kezdtk felfedezni a vilgvross alakul Prizs varzst is. Manet Zene a Tuilerik kertjben cm kpe volt a kezdpont a vrost bemutat festmnyek sorban.
1854-tl jutottak el Franciaorszgba a japn metszetek, amelyek szintn nagy hatssal voltak a fiatal mvszekre, elssorban az jszer kpszerkesztssel. Gyorstotta az impresszionizmus fejldst a fnykpszet fejldse is. A pillanatfelvtel, az jszer rgztsmd foglalkoztatta ket.
Csoportt szervezdsket gyorstotta, hogy a hivatalos Szalon nem adott lehetsget a megmutatkozsra, mrpedig egy mvsznek ltkrds volt egy killtson val szerepls. Els killtsuk 1874-ben volt, ahol bemutattk Monet Impresszi, a felkel nap cm kpt. A csoport innen kapta a nevt. Az elsnl is nagyobb vihart kavart az 1876-ban megrendezett msodik killts, a kzvlemny csak a 80-as vek msodik feltl kezdett megbklni az impresszionistkkal, amikor mr jabb csoportok megjelense borzolta a kedlyeket. Nyolcadik, egyben utols killtsuk 1886-ban volt.
Jellemzi
Az impresszionizmus a modern mvszet els jelents forradalma volt, amely magt az rzki benyomst, az impresszit rgztette. Az impresszionistk elssorban a fny festi voltak, az adott dolgokat gy brzoltk, ahogyan adott pillanatban lttk, ez az lmny vezette az ecsetjket. A fny felbontja a szneket, a leveg rezgse elmossa a szilrd krvonalakat, a felleten reflex-hatsok vibrlnak. A kritika s a kznsg gnyoldsa ellenre szilrdan kitartottak ezen elvek mellett.
Ebbl a ltsmdbl kvetkezett a sajtos impresszionista feststechnika: a vsznon apr, tiszta sznfoltokat raktak egyms mell, amelyek megfelel tvolsgbl nzve optikailag keverednek, s a szemllben kivltjk a megfelel szn-benyomst. A fekett elhagyjk, vagy a minimlisra cskkentik. A szobrszatban az impresszionizmus a felfokozott kifejez erben, a felszn mozgalmas fny-rnyk jtkban jelenik meg. Igazn impresszionista szobrsznak szinte csak Rodint tekinthetjk. Nla hinyzik a szilrd szerkezeti vz, a tulajdonkppeni szigor kompozci, gyakran rgzti a mozgst, a hirtelen mozdulatot, a pillanatszert, a lebbent. Monet vette t a japn fametszk kedvelt eljrst, az azonos motvum sorozatszer feldolgozst, ez az eljrs az tevkenysge nyomn vlt az impresszionista alkot mdszer prototpusv. Leghresebb pldja ennek a roueni katedrlis homlokzatrl ksztett sorozata.
Impresszionista mvszek
Festk
Szobrszok
Az impresszionizmus Magyarorszgon
Kpzmvszek
forrs: Wikipedia
|